Uzależnienia a nasze zdrowie

Uzależnienia a nasze zdrowie Jak wiadomo uzależnienia nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. Uzależnić możemy się od wielu rzeczy. Od alkoholu, papierosów, leków, narkotyków, kofeiny czy słodyczy. Jedne z nich niosą za sobą mniejsze lub większe skutki. Jedne bardziej negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu, inne mniej. Uzależnienie traktowane jest jako zaburzenie psychiczne. Uzależnienie przejawia się w nadużywaniu różnych wyżej wymienionych substancji. Warto również wspomnieć o często występującym w dzisiejszym świecie uzależnieniu od komputera czy telewizji. Uzależnienie może odbywać się na tle psychicznym ale i również fizycznym – często występuje na obu tych poziomach. Na to jak bardzo jesteśmy podatni na uzależnienie się od danej substancji, na rozwoj uzależnienia ma wpływ wiele czynników takich jak na przykład fizjologiczne cechy naszego organizmu czy czynników środowiskowych (mogą one ułatwiać kontakt z daną substancją lub go utrudniać). A jak uzależnienia wpływają na nasze zdrowie? Jak się na nim odbijają? Bardzo negatywnie. Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków mogą prowadzić do ciężkich chorób a nawet i śmierci. Uzależnieni od narkotyków możemy nabawić się ciężkich zakażeń bakteryjnych, chorób skóry czy zarazić się wirusem HIV. Osoby uzależnione od narkotyków często chorują również na padaczkę czy wirusowe zapalenie wątroby. Te wszystkie choroby są bardzo groźne dla naszego organizmu. A co jeśli chodzi o uzależnienie od kofeiny czy uzależnienie od komputera? Jakie tu czyhają na nas zagrożenia? Uzależnienie od kawy może powodować zaburzenia snu, częste bóle głowy czy kurcze mięśni, spadek apetytu. Natomiast uzależnienie od komputera czy telewizji może powodować bóle głowy, apatię, fobie, wady wzroku a nawet depresję. Wszystko jest dla ludzi, owszem, ale kierując się tą zasadą pamiętajmy również o zasadzie że z wszystkiego należy korzystać z umiarem. Bo jak widać, nadmiar może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

„Szlachetne zdrowie..”

„Szlachetne zdrowie..” „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…” – tak pisał Jan Kochanowski. Czy my, w dzisiejszych czasach zdajemy sobie sprawę z tego jak nasze zdrowie jest cenne? Jak wiele od niego zależy? Wielu z nas nie przykłada do tego wagi. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, na nic nie mając czasu. Oddajemy się pracy, by mieć coraz więcej pieniędzy. Czy za te pieniądze kupimy sobie zdrowie jeśli ono w pewnym momencie odmówi nam posłuszeństwa? No właśnie. O tym pisał Kochanowski. Co z tego że mamy pieniądze, pozycję, władze? jeśli w pewnym momencie zdrowie przestanie nam służyć to nawet ta władza, pozycja nam nie pomoże. Ludzie często nie zwracają uwagi na pierwsze symptomy choroby. Ignorujemy je, nie zwracamy na nie uwagi. Gdybyśmy przejęli się nimi to być może choroba która rozwija się w naszym organizmie okazałaby się niegroźna, uleczalna. Natomiast ludzie często znajdują błahe wytłumaczenie dotyczące stanu swojego zdrowia i pędzą dalej. Społeczeństwo już teraz boryka się z poważnymi chorobami, coraz więcej słyszy się o chorobach cywilizacyjnych które nas dotykają. Choroby cywilizacyjne to na przykład cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Ogromne żniwo zbiera również nowotwór. Obecnie prowadzonych jest wiele kampanii które mają na celu dotarcie do ludzi, pokazanie im jak ważne są badania profilaktyczne, jak ważne jest wczesne wykrycie choroby. Takie kampanie mają na celu uwrażliwić nas na to co dzieje się w dzisiejszym świecie. Pokazać, że zdrowie to rzecz cenna o którą warto dbać. Zatroszczmy się więc o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Zdrowie a środowisko naturalne

Zdrowie a środowisko naturalne Czy środowisko ma wpływ na stan naszego zdrowia? Jak wiadomo życie człowieka, stan jego zdrowia związany jest ściśle ze środowiskiem zewnętrznym które niewątpliwie potrafi wywrzeć wpływ na nasz organizm. Ważna jest więc ochrona środowiska które na pewno podziękuje nam za to tym, że nasz organizm będzie zdrowszy, silniejszy, łatwiej i szybciej będzie radził sobie z dopadającymi go dolegliwościami. Jest wiele organizacji które zajmują się ochroną środowiska. Jednak każdy z nas na co dzień również powinien o to zadbać aby czuć się lepiej. Gdyby każdy człowiek przykładał wagę do tego aby nie zanieczyszczać naszego środowiska naturalnego nasze życie było by zdrowsze, pozbawione wielu chorób. Zanieczyszczenia wody, powietrza bardzo niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie a często nawet i na nasze życie. Nie zdajemy sobie z tego sprawy jak bardzo szkodzi nam zatrute otoczenie, nie przykładamy do tego wagi ale to właśnie zanieczyszczone powietrze może wpływać na przykład na zdrowie naszego układu oddechowego. Może powodować problemy z oskrzelami, gardłem a nawet raka płuc! Zakażone powietrze, czy woda mogę wywołać u nas apatię, rozdrażnienie, bóle głowy. Często szukamy przyczyn bardziej złożonych a okazuje się że to w jakim środowisku żyjemy, mniej czy bardziej zanieczyszczonym może wpływać na nasze życie. Odpoczynek na świeżym powietrzu powinien przynosić nam zdrowie a nie choroby i złe samopoczucie. Mając to na uwadze, powinniśmy bardziej dbać o nasze środowisko tak, aby uniknąć jego negatywnego wpływu na stan naszego zdrowia. Wystarczą drobne czynności aby środowisko wokół nas było mniej zanieczyszczone.

Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne Choroby psychiczne często występują w dzisiejszym świecie. Wydaje nam się że nas to nie dotyka, że nas to nie dotyczy jednak okazuje się że duży procent populacji na nie cierpi. Często nie wiemy nawet że nasze zaburzenie należy traktować jako zaburzenie psychiczne. Nie zdajemy sobie sprawy ze na przykład uzależnienie od różnych substancji – leków, narkotyków czy alkoholu to zaburzenie psychiczne. Często dotykają nas również różnorakie fobie, których nie zawsze traktujemy poważnie a one również zaliczane są do poważnych zaburzeń psychicznych. Fobie charakteryzują się tym że unikamy pewnych miejsc czy sytuacji ponieważ powodują one w nas silny lęk. Fobie są bardzo często spotykanym zjawiskiem ale wielu z nas w dalszym ciągu boi się do nich przyznać. Fobia może dotyczyć miejsc zamkniętych czy otwartych przestrzeni. Może być również spowodowana wysokością, czy kontaktu z ludźmi. To bardzo popularne zaburzenia psychiczne które leczone, słabną lub zanikają. Obok fobii częstym zaburzeniem psychicznym są natręctwa. Bywają one nawet zagrożeniem dla naszego życia. Na nerwice natręctw cierpi duży procent populacji. Kolejnym zaburzeniem psychicznym często występującym w dzisiejszych czasach jest depresja. To poważne zaburzenie powoduje że jesteśmy rozdrażnieni, mamy złe samopoczucie, nic nas nie cieszy. Nieleczona depresja prowadzi często do tragicznych skutków. Warto więc dbać o nasz komfort psychiczny, obserwować również naszych bliskich bo właśnie to zaburzenia psychiczne często popychają nas do tragicznych kroków, często ludzi dotknięci zaburzeniem psychicznym targają na swoje życie.